Windows Server 2008 kurulumu için Sanal Makine oluşturmak gerekmektedir. Bunun için Vmware programını kullanalım ve aşağıdaki adımları uygulayarak bir sanal makine oluşturalım.

 

Vmware Programı ile sanal makine oluşturma işlemleri

 

1- Programı açtıktan sonra Home sekmesinden Create a New Virtual Machine (Yeni bir sanal sürücü oluştur) seçeneği seçilir.

 

2- Ekrana gelen pencereden Typical seçeneği seçilir ve Next tuşuna basılır

 

3- Sonraki ekranda 3.seçenek (i will install the operating system later = işletim sistemini daha saonra yükleyeceğim) seçilir ve Next tuşuna basılır

 

4- Sonraki ekrandan yükleyeceğimiz işletim sisteminin türü seçilir. Windows Server kuracaksak Microsoft Windows seçeneği; Pardus işletim sistemini kuracaksak Linux seçeneği seçilip Next tuşuna basılır

 

5- Sonraki ekrandan Virtual Mechine Name (sanal makine adı) kısmına istediğimiz bir makine ismini yazarak Next tuşuna basılır

 

6- Bir sonraki ekrandan, oluşturacağımız sanal makine için hard disk alanı ayırma işlemini yapıyoruz. Split Virtual Disk into multiple files seçeneğini seçip Next tuşuna basıyoruz.

 

7- Son olarak yaptığımız ayarları gösteren ekrandan Finish butonuna basarak Sanal Makine Oluşturma İşlemini bitiriyoruz.

 

8- Kurulum tamamlandıktan sonra sol kısımdaki My Computer kısmına oluşturduğumuz sanal makine eklenir. Ayrıca Home sekmesinin yanına Sanal Makineye verdiğimiz isimle yeni bir sekme gelir.

 

9- 3.maddeden yola çıkarak Sanal makinemizi sürekli olarak başlatacağımız iso dosyasını yani Cd/Dvd ayarını yapmamız gerekir. Bunun için de açık olan sekmedeki Devices kısmında bulunan CD/DVD(SATA)'ya tıklayıp bilgisayarımızdan istediğimiz İŞLETİM SİSTEMİ DOSYASINI seçerek işlemleri tamamlamış oluyoruz.

 

10- Seçim işlemini de yaptıktan sonra sekmenin içinde bulunan Power On This Virtual Mechine(Bu sanal makineyi aç) diyerek oluşturduğumuz sanal makineyi kullanmaya başlayabiliriz...
 

 

Faydalı olması dileğiyle...

08 Kasım 2016      437       0
Yorumunuz