Oluşturduğumuz sanal makinede Windows Server 2008 R2 kurulumunu gerçekleştirelim. Bunun için aşağıdaki adımları sırasıyla gerçekleştirelim.

Windows Server 2008 Kurulum Aşamaları

 

 

1- Ekrana gelen "Yüklenecek Dil" penceresinden "Türkçe" seçilir ve Klavye ayarında da Türkçe Q seçilir ve ileri tuşuna basılır.

 

2- Sonraki pencereden "Şimdi Yükle" butonuna basılarak yükleme işlemi başlatılır.

 

3- Sonraki pencerede bize hangi işletim sistemi sürümünü yükleyeceğimiz sorar. Buradan Windows Server 2008 R2 Enterprise (Tam Yükleme) seçeneğini seçip ileri tuşuna basıyoruz.

 

4- Lisans Koşulları ekranından alt kısımda bulunan "Lisans Koşullarını Kabul Ediyorum" kutucuğu işaretlenir ve ileriye tıklanır.

 

5- Sonraki pencerede "Yükleme Türü" ayarları yapılır. Bu ekranda 2 seçenek vardır.
             a. Yükselt = Bilgisayarda bir işletim sistemi kuruluyken; mevcut işletim sistemini bir üst sürüme(versiyona) yükseltmek için kullanılır.
             b. Özel(Gelişmiş)= Bu seçenekle sıfırdan bir işletim sistemi kurma işlemleri gerçekleştirilir.

 Biz 2.maddeyi seçerek işlemlere devam ediyoruz.

 

6- Sonraki ekranda işletim sistemini yüklemek istediğimiz diski alt kısımda bulunan "Sürücü seçenekleri(gelişmiş)" kısmından ayarlıyoruz.

 

 > Önce "Yeni" seçeneğine tıklayıp boyut ayarına dokunmadan "Uygula" butonuna basıyoruz. Ekrana gelen uyarı mesajına "Tamam" diyerek devam ediyoruz.

 

 > Bölüm oluşturulduktan sonra "Biçimlendir" seçeneğine tıklıyoruz ve yine ekrana gelen mesaja "Tamam" diyerek "Disk Oluşturma ve Biçimlendirme" işlemini tamamlayıp ileri tuşuna basıyoruz.

 

7- Sonraki ekranda "Windows Yükleniyor" ekranında işletim sistemi gereken dosyaları yüklemeye başlar.

 

8- Karşımıza gelen ekranda "Kullanıcı ilk kez oturum başlatırken parolasını değiştirmelidir" uyarısını verir. Burada "Tamam" butonuna tıklayarak "Parola Oluşturma" penceresine geçeriz.

 

9- Parola oluşturuken "Büyük harf, küçük harf ve sayı" içeren bir parola seçmek gerekir. Parolayı oluşturup ileri butonuna tıklarız.

 

10- Son olarak tamam butonuna tıklanır ve "Hoş Geldiniz" mesajıyla birlikte masaüstü ayarları yapılır ve artık Windows Server 2008 sunucu işletim sistemi kullanılmaya hazırdır.
 

Faydalı olması dileğiyle...

08 Kasım 2016      428       0
Yorumunuz